а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мормон

мн. мормони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41003
Припадник на северноамериканска верска секта која проповеда многубоштво и дозволува многуженство.
Англиски: Mormon
Употреба: Религија
Изведенки
мормонски прид.
мормонскиот
Пример: Го следела мормонската анатема.