а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морков

мн. моркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11479
Двегодишна градинарско растение и неговиот портокалов корен кој се користи за храна.
Латински: Daucus carota hortensis Англиски: carrot Албански: karrotë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Морковот е извонредно полезен зеленчук.
Свеж морков.
Изрази
Со морков и камшик - со мамење и сила.