а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морија

мн. мории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36602
чума, епидемија од чума
Англиски: plague
Употреба: Медицина
Примери:
Старецот беше тука, не можеа да го сотрат војните, мориите, гладот и жедта.
стравична морија
чудна морија