а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моринки

моринките
Вид збор: Именка, множина
Така се викаат првите дванаесет денови во месец август, по стариот календар, според кои се предвидува какво ќе биде времето во текот на годината, т.е. следните дванаесет месеци.