а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

море

мн. мориња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 840
1. Голема површина солена вода, дел од океан завлегува во копното.
Англиски: sea Албански: det
Употреба: Географија
Примери:
Плови по море.
На отворено море.
Отиде преку море.
длабоки мориња
ширно море
бурно море
2. Големо количество од нешто.
Англиски: plenty Албански: det
Употреба: Преносно значење
Примери:
море (од) солзи
море (од) крв
3. Голема површина со нешто, обично што се бранува, што се лелее.
Англиски: sea Албански: det
Употреба: Преносно значење
Примери:
море пченица