а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

море

Вид збор: Извик
Ранг: 1500
1. За потсилување на обраќањето кон маж и дете од машки пол.
Употреба: Разговорно
Примери:
Море синко, немој така.
Море мажу.
Море човеку.
2. За потсилување при закана или заплашување.
Употреба: Разговорно
Примери:
Море ако те фатам.