а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мореуз

мн. мореузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37291
Тесен дел морска површина кој разделува две копна и спојува две мориња, морски теснец.
Англиски: strait Албански: ngushticë
Употреба: Географија