а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морепловец

мн. морепловци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21095
Човек што плови по далечни мориња и океани, за истражувачки и други цели.
Англиски: sailor
Примери:
Храбри морепловци.
Добри морепловци.
Познат морепловец.