а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морен

морниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17583
1. уморен
Англиски: tired
Примери:
Морен сум веќе.
Морен лежи во тревата.
морен поглед
морни очи
чекор морен
2. тегобен, мачен
Англиски: cumbersome
Примери:
морен сон
морна вечер
морна мисла
морни зборови
3. Нездрав, лош - за време.
Англиски: unhealthy
Примери:
морна година
морно време
Изведенки
1. морно прил.
Пример: Тој морно трепна. Детето морно веќе седна. Треперам морно.
2. морност ж.