а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морга

мн. морги
Вид збор: Именка, женски род
Оддел во болница каде што се оставаат привремено телата на непознати мртовци или за аутопсија.
Англиски: morgue
Употреба: Медицина
Примери:
Закопани во моргата на историјата.