а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морбили

Вид збор: Именка, множина
Акутно заразно заболување, главно кај децата, со зголемена температура и изразена сипка по кожата; цвеќето, мали сипаници, cитни сипаници, ситна шарка, детски сипаници.
Латински: morbilli Англиски: measels
Употреба: Медицина