а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морбиден

морбидни
Вид збор: Придавка
Ранг: 14046
болен, нездрав, морничав
Англиски: morbid
Примери:
Морбидно чувство.
Морбидна слика.
Морбиден случај.
Морбидни приказни.
Изведенки
морбидност ж.
Пример: Морбидност на духот.