а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мора

мн. мори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12433
1. мачен сон
Англиски: nightmare Албански: ankth
Примери:
Ноќни мори.
2. тешкотија, тежок живот
Англиски: nightmare Албански: morë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го опфати некоја мора.
тешка, студена мора
длабока мора
Ќе има ли спас од оваа мора.