а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морач

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лековита, ароматична, зачинска, медоносна, хранлива и индустриска билка, висока од еден до два метра со пријатен мирис и вкус.
Латински: Foeniculum vulgare Англиски: fennel Албански: kopër
Употреба: Ботаника