а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монголски

монголскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14611
Што се однесува на Монголите, што им припаѓа на Монголите.
Примери:
Монголски воен камп.
Изрази
Монголска раса - една од трите големи човечки раси, распространета во Азија, која се одликува со жолтеникава кожа, низок раст, закосени очи и др.