а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монаштво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 44493
1. (зб. им.) монах
Албански: murgëzim
Употреба: Религија
Примери:
Монаштвото послужило за таа цел.
Постоело еремитско монаштво во таа област.
2. Монашки начин на живот; монашки ред и учење.
Албански: jetë murgu
Употреба: Религија