а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монашки

монашкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18932
Што се однесува, што припаѓа на монах и монахиња; калуѓерски.
Употреба: Религија
Примери:
Монашки правила.
Монашки живот.
Монашка скромност.