а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монахува

монахуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши служба на монах.
Употреба: Религија
Примери:
Тој монахувал во повеќе манастири.