а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

монархизам

(едн.) монархизмот
Вид збор: Именка, машки род
Систем на монархиско владеење; политичко движење за заштита на монархијата, приврзаноcт кон монархискиот систем.
Англиски: monarchism
Примери:
Дваесет и осум отсто од граѓаните ја поддржуваат монархијата во Русија, или не се противат на возобновување на монархизмот.