а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момичка

мн. момички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7246
1. девојче
Англиски: girl Албански: vajzë, gocë
2. момиче
Англиски: teenager Албански: çupëz
3. тенко парче леб
Англиски: slice of bread Албански: rriskë buke
Употреба: Гастрономија