а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

момиче

мн. момичиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13491
1. мома
Англиски: maid Албански: vajzë
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. Женско дете.
Англиски: girl Албански: vajzë, femër
Примери:
Прво им се роди момиче.
Изведенки
момиченце ср.
(едн.)
дем. и хип.