а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моме

мн. момиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5453
1. мома
Англиски: girl Албански: çupë, vashë
Употреба: Хипокористика
2. Дете од женски пол.
Англиски: girl Албански: çupë, vashë
Примери:
Најдоа момче за нивното моме.
Изведенки
моменце ср.
(едн.)
хип. девојче