а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мома

мн. моми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1806
1. Возрасно, неомажено, младо лице од женски пол.
Англиски: maid Албански: çupë, vajzë
Примери:
убава мома, селски моми
калеша мома, мома за мажење
2. тенко парче леб
Англиски: slice of bread Албански: thellë
Употреба: Гастрономија
Изрази
Стара мома - жена која останала неомажена.