а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молња

мн. молњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4338
1. Нагло електрично празнење во атмосферата проследено со светлина.
Англиски: flash Албански: rrufe, vetëtimë
Употреба: Физика
2. Блесок од очите како резултат на силни чувства (гнев, лутина).
Англиски: flash Албански: xixë, blic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фрлаше молњи од очите од бес.