а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молчелив

молчеливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8664
Што обично молчи, што не сака многу да зборува.
Англиски: taciturn
Изведенки
1. молчеливо прил.
2. молчеливост ж.