а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молкне

молкнат; молкни, молкнете; молкнав, молкна, молкнаа; молкнал; молкнат; молкнев, молкнеа; молкнел; молкнаа; молкнал; молкнат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4939
1. Преcтане да зборува, да пее и сл.
Англиски: silence Албански: hesht
Примери:
Гостите молкнаа.
Птиците молкнаа.
2. За предмет - престане да испушта звуци.
Англиски: silence Албански: hesht
Употреба: Преносно значење
Примери:
Радиото молкна.
3. Влече, трга нешто.
Англиски: pull, drag Албански: tërheq
Примери:
Го молкнеше за ракавот.
4. одолговлекува
Англиски: drag Албански: zvarrit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Работата ја молкнеше цел месец.
5. (се молкне) се влече, се трга
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Луѓето се молкнеа меѓу себе.
Изведенки
1. молкнува несв.
молкнуваат
2. молкнување ср.
глаг. им.