а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мокри

мократ
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29096
1. водени, наквасува
Англиски: soak Албански: lagë
Примери:
Ги мокреше нозете во реката.
2. Испушта урина, моча.
Англиски: urinate Албански: urinon, përshurr
Употреба: Медицина
Примери:
Често мокри ноќе.
3. (се мокри) се намокрува
Англиски: wet Албански: lagem, përshurrem
Примери:
Детето се мокри на чешмата.
Изведенки
мокрење ср.
глаг. им.