а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

можен

можниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 1739
1. Што може да поcтои, што може да cе замисли; што може да се најде.
Англиски: possible
Примери:
Ги прочита сите можни книги од таа област.
2. Што може да се случи.
Англиски: possible
Примери:
Предвидуваат можен земјотрес.
3. Што може да се оствари.
Англиски: possible
Примери:
Успехот е можен ако се заврши работата во предвидениот рок.
Изведенки
можно прил.
Пример: Можно ли е?