а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модулација

мн. модулации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26071
1. Подигање и спуштање, менување на гласот; преоѓање од еден тоналитет на друг во музичка композиција.
Англиски: modulation Албански: modulim
Употреба: Музика и танц
2. Постапка на менување на извесни карактеристики на еден радиобран во склад со карактеристиките на друг.
Англиски: modulation Албански: modulim
Употреба: Технологија