а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модар

модриот
Вид збор: Придавка
Ранг: 4171
Што има сина боја.
Англиски: blue
Примери:
модар молив
модар патлиџан
Изрази
Модар камен - бакарен сулфат (CuSO4)