а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мито

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13241
1. поткуп, подмитување, корупција
Англиски: bribery Албански: ryshfet, mitosje
Употреба: Правда
Примери:
дава мито, прими мито
2. царина
Англиски: customs Албански: doganë
Употреба: Историја