а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисир

мн. мисири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32920
1. Голема домашна птица.
Латински: Meleagris gallopavo Англиски: turkey Албански: gjel deti
Употреба: Зоологија
2. глупак
Англиски: jerk Албански: torollak
Употреба: Преносно значење