а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисиркин

мисиркиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51950
Што припаѓа на мисирка, што потекнува од мисирка.
Англиски: turkey Албански: gjeldeti, pulëdeti
Употреба: Гастрономија
Примери:
мисиркин пердув
мисиркино месо