а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 934
1. Состојба без возбудување, спокој, спокојство.
Англиски: peace Албански: paqe
Примери:
душевен мир
мир и тишина
2. слога, разбирање
Англиски: unity Албански: unitet
Примери:
Живеат во мир.
3. Состојба без војна.
Англиски: peace Албански: paqe
Примери:
Чување на мирот и безбедноста на државата.
4. Како извик за тишина, без врева.
Англиски: quiet Албански: qetësi
Примери:
Ученици, мир!
5. свет
Англиски: world Албански: botë
Изрази
Нема мир - не може да се смири додека не направи нешто.
Не дава мир некому - постојано вознемирува некого.
Пушти (остави) некого на мир - престане некого да вознемирува.
Нека почива во мир - последен поздрав за починатиот.
Склучи мир - постигне договор за престанок на војна.
На (во) мир - мирно, спокојно.
Испушија луле на мирот - склучија мир.