а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мири

мират
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18750
1. помирува, смирува
Англиски: appease Албански: pajtoj
Примери:
Ги миреше раскараните жени.
2. (се мири) Се смирува.
Англиски: make peace Албански: pajtohem
Примери:
Се миреше дека ова ќе биде последен пат.