а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирис

мн. мириси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 688
1. Еден од петте надворешни осети што се прима преку носот.
Англиски: smell Албански: nuhatje
Употреба: Медицина
Примери:
Пријатен мирис.
Непријатен мирис.
Мирис на јоргован.
2. Својство на нештата што се чувствува преку носот.
Англиски: scent Албански: nuhatje, aromë
Примери:
Опојниот мирис на трендафилите.
3. Течност што мириса пријатно.
Англиски: perfume Албански: parfum, aromë