а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирисне

мириснат; мирисни, мириснете; мириснав, мириснаа; мириснал; мириснат; мириснев, мириснеа; мириснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20509
мириcа
Англиски: smell
Примери:
Го мирисна цвеќето.
Изведенки
1. мириснува несв.
мириснуваат
2. мириснување ср.
глаг. им.