а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мираз

(едн.) миразот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16244
Имот што го донесува жената кај мажот во бракот.
Англиски: dowry Турски: miras
Примери:
Го подготви миразот на ќерките.