а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минерализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Процес на создавање минерали, претворање во минерал.
Англиски: mineralization Албански: mineralizim
2. Додавање минерали во водата.
Англиски: mineralization Албански: mineralizim