а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милува

милуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2723
1. Гали со рака.
Англиски: caress Албански: përkëdhel
Примери:
Го милуваше детето по главчето.
2. сака, љуби
Англиски: love Албански: dashuron
Примери:
Го милуваше со сето срце.
3. (се милува) Се сака со некого.
Англиски: love Албански: përkëdhelem, bëj dashuri
Примери:
Се милуваа уште од мали.
Изведенки
милување ср.
глаг. им.