а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

милениум

мн. милениуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6705
период од илјада години
Англиски: millenium
Изведенки
милениумски прид.
милениумскиот
Пример: Милениумски Крст милениумски самит