а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

меѓутоа

Вид збор: Сврзник
Ранг: 2307
За поврзување реченици спротивно поставени.
Англиски: but Албански: por
Примери:
Станот е слободен, меѓутоа никој не го користи.
Тој сакаше да се тепа, меѓутоа тие не му дозволија.
Сакав да кренам раце од таа макотрпна работа, меѓутоа совеста не ми дозволуваше.