а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мештанин

мн. мештани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17144
Припадник на месно население.
Англиски: resident
Примери:
Мештаните беа многу гостопримливи.
Изведенки
мештанка ж.
мн. мештанки