а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешне

мешнат; мешни, мешнете; мешнав, мешнаа; мешнал; мешнат; (ќе) мешнев, (ќе) мешнеа; (ќе) мешнел
Вид збор: Глагол, свршен
Промеша малку.
Англиски: mix
Примери:
Одвреме-навреме ќе го мешнеше ручекот.
Изведенки
1. мешнува несв.
мешнуваат
повт.
2. мешнување ср.
глаг. им.