а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42268
Фино изработена и обоена козја или овча кожа што се употребува за изработка на лесни обувки и за кожена галантерија.
Англиски: suede Турски: meşin