а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мешаница

мн. мешаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6263
1. метеж, безредие, немир
Англиски: confusion Албански: tollovi
Примери:
Се создаде голема мешаница меѓу луѓето.
2. Тоа што е составено од различни материи.
Англиски: mix Албански: përzierje
Примери:
Од боите направи вистинска мешаница.