а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метод

мн. методи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2754
Начин, пат по кој се води едно теоретско истражување или практично дејcтвување.
Англиски: method Албански: metodë
Примери:
научен метод
истражувачки метод