а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метне

метнат; метни, метнете; метнав, метнаа; метнал: метнат; (ќе) метнев, (ќе) метнеа; (ќе) метнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21293
1. фрли
Англиски: throw Албански: hedh
Примери:
Децата метнаа камен во прозорецот.
2. Пометне, изгуби плод.
Албански: hedh, dështon
Употреба: Медицина
Примери:
Жената го метна бебето.
3. (се метне) Личи на некого, наследи нечија особина.
Албански: ngjan
Примери:
Си се метнал на мајка ти.