а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метла

мн. метли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5321
1. Направа од поврзани стебла на некои растенија со куса или со долга рачка, што служи за метење.
Англиски: broom Албански: fshesë
2. Полско растение од кое се прави тој предмет.
Латински: Sorghum vulgare Англиски: sorghum Албански: melekuqe
Употреба: Ботаника
Изрази
Ајде метла - оди си, губи се!
Метла тварешка - голема метла.
Метла тварешка - човек што расчистува се и што треба и што не треба.
Изведенки
1. метле ср.
мн. метлиња
дем. и хип.
2. метличе ср.
(едн.)
дем. и хип.
3. метличка ж.
мн. метлички
дем. и хип.