а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

метка

меткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11545
1. фрла, расфрла, растура
Англиски: mess up Албански: hedh, shpërndaj
Примери:
Ги меткаше книгите насекаде.
2. плетка, заплеткува, замрсува
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Го меткаше конецот при шиењето.
3. (се метка) Се движи натаму-наваму, се мотка.
Англиски: stroll Албански: sillem andej-këndej
Примери:
Цел ден се меткаше по болници.
Изведенки
меткање ср.
глаг. им.